"SVĀTRA" svin Aizgavēni

 

 14. februārī Daugavpils novada Vabolē ar atraktīvām sporta spēlēm, latgaliešu tautas dziesmām un dejām tika nosvinēts Aizgavēnis.

Brīvdienās un līdz pat trešdienai, kad būs Pelnu diena un sāksies garais Pirmslieldienu  gavēnis, daudzviet Latgalē tiek svinēts Aizgavēnis - jautras izdarības ar braukšanu ragaviņās no kalna, plāceņiem un citiem cienastiem, kārtīgu izdziedāšanos un izdejošanos, jo šīs izpriecas varēs atsākties vien pēc garā  gavēņa Lieldienās.

Par bizes pīšanu, „vailuoka” (velteņa) un slotas mešanu, tāpat plāceņu baudīšanu pie ugunskura priecājās Daugavpils folkloras dziesmu un deju kopas „Svātra” dalībnieki. Viņi atzinās, ka pirmo reizi koncertējuši, vispirms sportojot, pēc tam dziedot un dejojot. Savukārt Naujenes pagasta folkloras kopa „Rūžeņa”, kas nākamgad svinēs 20 gadu jubileju, uz ledus jautri grieza grīztuves (koka baļķī piestiprinātas koka ragavas).  

Vēlāk kultūras namā kolektīvi, apskatījuši vaboliešu un pašu sagatavoto izstādi "Dvīļi" no vecvecmāmiņu un vecmammu pūra, uzsāka aizraujošu latgaliešu tautasdziesmas, dejas un rotaļas maratonu.

Koncertā piedalījās Daugavpils novada Kultūras centra folkloras kopa "Dyrbyni", Nīcgales Tautas nama folkloras kopa "Neicgaļīši", Naujenes kultūras centra folkloras kopa "Rūžeņis", Vaboles pagasta etnogrāfiskais ansamblis "Vabaļis", Preiļu novada Saunas tautas nama etnogrāfiskais ansamblis "Naktineicys" un "Svātra".

Informācija no "Latgales laiks"