"Svātras" folkloras skola turpina piesaistīt aizvien lielāku interesentu skaitu

Ar dalībnieku sajūsmu notikusi pirmā meistarklase

 

Daugavpils Latviešu kultūras centrs un folkloras kopa “ Svātra” laika posmā no 21.08. līdz 15.12.2014. organizē Latgales folkloras skolu, kuras nodarbības atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogramma "Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2014"

Kā pirmā nodarbība notika 21.augustā - koklēšanas meistarklase, kuru apmeklēja dažādu folkloras kopu un individuālo interesentu pārstāvji. Patīkami, ka uz koklēšanas meistarklases nodarbībām bija ieradušies interesenti pat no Dagdas novada, kas patiesi ataino projekta mērķi, ka šādas meistarklases ir nepieciešamas plašam Latgales folkloras kustības dalībnieku lokam. Uz desmit koklēm tika apgūtas koklēšanas gan pamatzināšanas, gan apgūtas  latgaliešu tautasdziesmas spēles.

„Svātra” Līgo Kanādā latviešu vasaras nometnē „Sidrabene”.

28.jūnijs Kanādas latviešu vasaras nometnē “Sidrabene” bija īpaša diena. No malu malā sabrauca līgotāji, tika pīti vainagi, baudīts alus, dedzināti ugunskuri, kopā dziedāts. Līgo vakara svētku koncertā ar  skanīgām dziesmām un dejām “Svātra” pavadīja vasaras saulgriežus kopā ar Kanādas un ASV latviešiem un tautiešiem no Latvijas. No bagātā „Svātras” dziesmu pūra tika izdziedātas skanīgākās Līgo dziesmas un izdejotas lustīgākās latgaliešu dejas:  Sešdancis, Lancis, Lancejots, Dvieļu deja, Jurginu valsis, Siena un Rikavas kadriļa, kā arī Aulejas žeperis.

 

Latgales folkloras skola

 

Lai nodrošinātu Latgales kultūrvides daudzveidības saglabāšanu un attīstību, kā arī Latgales reģiona kultūras darbinieku tālākizglītības pieejamību, Daugavpils Latviešu kultūras centrs un folkloras kopa “ Svātra” laika posmā no 26.08.2014 līdz 15.12.2014 organizēs Latgales folkloras skolu.

 

"Svātras" foto rotā LR Ārlietu ministrijas mājaslapu

2012.gada jūnijā "Svātra",  Daugavpils latviešu kultūras centra pārrobežu programmas projekta ietvaros, piedalījās "Ivana Kupala" svētkos Vitebskā (Baltkrievija), kur notika dažādi koncerti un meistarbarbnīcas, tais skaitā vainagu pīšana, kuru vadīja LR konsulāta Vitebskā pārstāve.

Tad nu viena fotogrāfija no šiem svētkiem ar "Svātras" meitenēm šobrīd rotā LR Ārlietu ministrijas mājaslapas sadaļu "Tautiešiem ārzemēs".

 

Ielīgosim Jāņus arī Daugavpilī

2014.gada 19. jūnijā plkst. 17.00 "Svātra" /vad. Sarmīte Teivāne/aicina daugavpiliešus un pilsētas viesus  ieskandināt tuvojošos vasaras saulgriežu svētkus – Jāņus.
Koncertā piedalās PPIO DAUGAVA /diriģents Arnolds Grīnberts/ un bērnu deju kolektīvs PIENUPĪTE /vad. Inga Pīnupe/.
Dziedādami un dancodami ielīgosim svētkus, rotāsim parka ozolus, vīsim Jāņuzāļu vainagus, garšosim ķimeņu sieru, maizes saldo dziru un putojošo alu.
Tiksimies Dubrovina parkā!

Koncertu rīko Latviešu kultūras centrs
Atbalsta Daugavpils Kultūras pārvalde

"Svātra" pārstāvēja Latgali novadu dienās Rīgā

No 13. līdz 15. jūnijam Rīgā otro reizi notika Novadu dienas, kurās bija iespēja iepazīt un izbaudīt Latvijas novadu daudzveidību. Pasākumā piedalījās folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, lauku kapelas, amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari no visiem Latvijas novadiem. Latgales reģionu pārstāvēja arī folkloras kopa "Svātra".

14. un 15. jūnijā Novadu dienu pasākumi notika Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
Abas dienas no plkst. 12.00 līdz 16.00 muzeja sētās skanēja Latvijas novadu dziesmas, savas prasmes demonstrēja dažādu amatu meistari un bija iespējams nogaršot katra novada garšīgākos ēdienus.

Pirmo reizi Novadu dienās notika Vasaras dziedāšanas svētki jeb dziedāšanas konkursi, kuros labākie dziedātāji sacentās, lai noskaidrotu, kurš ir skanīgākā rotātāja un gavilētāja, skaistākās līgotnes vai brašākās darba dziesmas dziedātāja titula cienīgs.
Piedalīties dziedāšanas konkursā «Dziedi Latvijai!» tika aicināts ikviens, kurš vēlējās nodziedāt savu mīļāko tautasdziesmu.

"Svātra" sniegs koncertus "Sidrabenē"

Jau 61.gadu vasaras nometne “Sidrabene” ir bijusi Kanādas latviešu sabiedrības neatņemama sastāvdaļa. Tās īpašnieks un apsaimniekotājs ir Toronto Sv. Andreja Luterāņu baznīcas draudze. Visus trimdas gadus “Sidrabene” tūkstošiem latviešu Ziemeļamerikā ir bijusi latviskās kultūras un iedvesmas avots.

Arī šogad “Sidrabenē” 28.jūnijā tiks svinēti "Līgo svētki,  un 1.jūlijā "Vasaras vainagu svētki 2014", kuru ietvaros visus klātesošos ar latviešu dziesmām un dejām priecēs folkloras kopa "Svātra". Kā neatņemama programmas sastāvdaļa būs vainaga dancināšana.

Uz tikšanos "Sidrabenē"!

Lai kopā lustīgāka sadziedāšanās, aicinām apgūt jāņudziesmas kopā ar mums: http://jani.diena.lv/?doo=dziesmas

"Svātra" pošas ceļā uz Kanādu

Pirmie Latviešu dziesmu svētki Kanadā notika 1953. gadā Toronto, kur uz dzīvi bija apmetušies vairums Kanadā iebraukušie latvieši. Turpat notika divpadsmit dziesmu svētki ik pa četriem vai pieciem gadiem līdz 2009. gadam, kad svētki risinājās pirmo reizi ārpus Toronto – šoreiz Hamiltonā. Hamiltona izrādījās izcila vieta svētkiem, jo svētku laikā pilsētas centrs pārvērtās par „Mazo Latviju” un visas svētku norises vietas bija viegli sasniedzamas kājām ejot. Un tā, 2014. gadā XIV Latviešu dziesmu svētki Kanadā atgriezīsies atkal Hamiltonā.

Dziesmu svētki ir izveidojušies par tautas svētkiem ar daudzpusīgu programmu, kas pulcina tautiešus no visām pasaules malām. 2014. gada dziesmu svētkos Hamiltonā četru dienu laikā no 3.-6.jūlijam notiks 21 sarīkojums, kā arī izstādes, tirdziņš, nodarbības bērniem un īpaša dienas programma uz brīvdabas skatuves, lai iepazīstinātu vietējo sabiedrību ar mūsu dziesmu un deju tradīciju. Līdz šim savu līdzdalību svētkos ir pieteikuši dziedātāji un dejotāji no Kanadas, ASV, Australijas, Latvijas un citām Eiropas valstīm, tai skaitā arī Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras kopa "Svātra".

Muzikālais vagons kopā ar "Svātru"

 

Daugavpils pilsētas svētku laikā 7.jūnijā no Rīgas plkst. 7.40 uz Daugavpili devās „Muzikālais vagons”. Kopā ar folkloras kopu „Svātra” visa ceļa garumā tika izzinātas Latgales kultūras tradīcijas, izdziedātas, izdancotas un izspēlētas latgaliešu folkloras dziesmas un dejas, kā arī nobaudīti Latgales tradicionālie ēdieni. „Muzikālajā vagonā” varēja pievienoties ikviens interesents no jebkuras vilciena pieturas vietas.