LATGALES FOLKLORAS SKOLA 2016

Daugavpils Latviešu kultūras centrs un folkloras kopa “Svātra” sākot no šī gada 6.oktobra organizēs Latgales folkloras skolu 2016.

Šī jau būs trešā reize, kad pateicoties KKF Latgales programmas atbalstam, Latgales folkloras kustības dalībniekiem un folkloras attīstībā ieinteresētiem ļaudīm, būs iespēja apmeklēt meistarklases  tradicionālo mūzikas instrumentu spēlē, tradicionālajā dziedāšanā un latviešu tradicionālajā dejā.

Pārsvarā šī gada nodarbības būs kā iepriekšējo gadu nodarbību turpinājums, kurās dalībnieki varēs turpināt apgūt  zināšanas tradicionālajā kultūrā. Jaunu dalībnieku (bez iepriekšējām zināšanām) uzņemšana ir paredzēta Etnogrāfiskās kokles spēles nodarbībās.

Folkloras kopu sadziedāšanos Jozefovas parkā

"SVĀTRA" 2016.gada 11. septembrī, aicināja visus interesentus uz Naujenes pagasta Juzefovas parku, kur nu jau piekto reizi notika folkloras kopu sadziedāšanās pasākums „Atvasara Juzefovā”, kas sākās Juzefovas parkā uz radošajām izdarībām un sadziedāšanos pulcējās 13 kolektīvi no vairākiem novadiem.

Pasākumā piedalījās Daugavpils novada kolektīvi - Naujenes kultūras centra folkloras kopa „Rūžeņa” (vad. I. Zeile), Dubnas pagasta folkloras kopa „Atzola” (vad. M. Umbraško), Ambeļu kultūras nama folkloras kopa „Speiga” (vad. I. Skutele), Vaboles etnogrāfiskais ansamblis „Vabaļis” (vad. A. Uškāns), Nīcgales pagasta folkloras kopa “Neicgalīši” (vad. I. Bozoviča), Skrudalienas pagasta vokālais ansamblis “Līgaviņas” (vad. R. Almakajeva), Daugavpils LKC folkloras kopa „Svātra” (vad. S. Teivāne),

 

Svātra sadejo kopā ar visu trīs Baltijas valstu premjeriem

Ministru prezidents Māris Kučinskis piektdien, 26. augustā, apmeklēja   Daugavpili, kur neformāli tikās ar Igaunijas premjerministru Tāvi Reivasu, kā arī Lietuvas premjerministru Alģirdu Butkeviču.

Vizītes plašajā programmā tika rasts laiks arī kultūras programmai, kur lai Baltijas valstu premjerministrus iepazīstinātu ar Latgales kultūras dažādību tika pieaicināta Daugavpils folkloras kopa "SVĀTRA".

Svātrotāji savā programmā piedāvāja iepazīties ar Latgales folkloras bagātību un netikai paši izpildīja dziesmas un dejas, bet arī aicināja kopīgā dejā augstās amatpersonas ar savām kundzēm.

Pēc "SVĀTRAS" priekšnesuma notika fotografēšanās.

"SVĀTRA" AKTĪVI IESAISTĀS LATVIJAS KULTŪRU FESTIVĀLĀ

No 1.-3. jūlijam Daugavpilī un visā Latgales reģionā, norisinājās pirmais Latvijas kultūru festivāls „Pynu, pynu sītu”, ko organizēja biedrība “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” sadarbībā ar Latgales plānošanas reģionu, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldi, Latvijas Nacionālo kultūras centru un Eiropas Minoritāšu centru (Vācija). Īpašu lomu festivāla latgaliskās vides daļas veidošanā ieņēma folkloras kopa "Svātra", kas piedalījās gan koncertos, gan mestarklasēs, LR Ministru prezidenta un festivāla rīkotāju uzrunu ieskandināšanā kā arī individuāli iesaistījās pasākumu režisēšanā un paša festivāla rīkošanā.

Vasaras saulgriežu ieskandināšana kopā ar "Svātru"

  Vasaras saulgriežu svinības Dubrovina parkā sākās 21. jūnijā precīzi plkst. 11.15. Daugavpils pārņēma visgarākās Līgodziesmas stafeti, kas skanēja šajā dienā visā Latvijā. Pilsēta tika pārstāvēta projektā „Gadsimta garākā līgo dziesma”. Līgo dziesma no saules lēkta plkst. 4.29 līdz saules rietam plkst. 22.22 vijās cauri visai Latvijai, kopīgā dziedāšanā pulcējot katra konkrētā novada iedzīvotājus. Daugavpili pārstāvēja Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa „Svātra". Pēcpusdienā svātrotāji, saimniece Vija Kudiņa ar saimi, pirtnieces Inga Krekele un Dzintra Abarone klausītājus aicināja mācīties piedzīvot īsāko nakti. Svētku viesi sēja sieru, kūla sviestu, mīcīja maizi, pina vainagus, sēja slotas, baudīja zāļu slotas pērienu, dziedāja līgo dziesmas un gāja rotaļās, bet vakarā, plkst. 22.00, pavadīja saulīti iekurot Jāņuguni Daugavas krastā.

Folkloras kopa "Svātra" - Gadsimta garākā Līgodziesma - LR2

Gaidot Saulgriežus LR2 ēterā iepazināmies ar folkloras kopu "Svātra"

8. jūnijā plkst. 10.10, gaidot Vasaras saulgriežus, LR2 ēterā iepazināmies ar Daugavpils  folkloras kopu  „Svātra” un tās vadītāju Sarmīti Teivāni.

Svātra no latgaliešu valodas ir nojauta un nojausma. Folkloras kopas dziesmās un dejās skan nojauta par senču dzīvi un tradīcijām. Vairāk nekā 20 dziedātāju un dejotāju Svātrā gūst gudru padomu, kā nodzīvot pēc iespējas pilnvērtīgāku, daudzveidīgāku un cilvēcīgāku mūžu. Dziesmu skanējumu pavada latviešu tradicionālie mūzikas instrumenti: kokles, vijoles, stabules, bungas, deju mūzikas pavadījumu skanējumam pievienojas cītara, akordeons, kontrabass.

 

Daugavpilī ar vērienu izskanējis folkloras festivāls

Nedēļas nogalē, no 22. līdz 24.aprīlim Daugavpili pieskandināja XI Daugavpils Starptautiskais festivāls, kura laikā notika 11 dažādi koncerti, meistarklases, danču vakari u.c. pasākumi.

Trīs festivāla dienas 28 kolektīvi un īpašie viesi no Latvijas, Baltkrievijas, Īrijas, Krievijas un Lietuvas iepazīstināja daugavpiliešus un pilsētas viesus ar savām kultūras tradīcijām, dziesmām, dejām un rotaļām. Jau pirmās dienas atklāšanas koncerts ar festivāla dalībnieku daudzbalsīgo skanējumu un danču vakars, kurā dejas līdzās Latvijas Universitātes folkloras deju kopai „Dandari” mācīja arī ārvalstu kolektīvi no Baltkrievijas, Gruzijas, Īrijas un Krievijas, ļāva nojaust, ka festivāls būs ļoti skanīgs un daudzsološs, ko arī pierādīja sestdienas pasākumi.

 

Aicinam uz Daugavpils starptautisko folkloras festivālu!

Jau šonedēļ, no 22. - 24.aprīlim, norisināsies XI Daugavpils starptautiskais folkloras festivāls

Festivāla gaitā paredzēti gan vairāki koncerti un sadancošanās, gan arī meistarklases, kurās festivāla dalībnieki un apmeklētāji varēs apgūt dažādas prasmes, ko savā ikdienā izmantojuši mūsu senči.

Pasākuma mērķis ir popularizēt tradicionālo latviešu un cittautu kultūru, attīstīt, pilnveidot un kopt folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu tradīcijas, tādējādi nodrošinot kolektīvu darbības nepārtrauktību.

Folkloras festivālā aicinātas piedalīties Latvijas novadu un ārzemju folkloras kopas, kuras kopj un popularizē savas lokālās tradīcijas.

XI Daugavpils starptautisko folkloras festivālu rīko Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde sadarbībā ar Latviešu kultūras centru un folkloras kopu "Svātra".

 

Svātra piedancina un pieskandina GORU

12. martā savu 25 gadu jubilejas koncertu svinēja Rēzeknes deju kopa “Dziga”.

25 gadu laikā, tautas dejas un mūzikas varā, “Dzigā” izaudzināti gandrīz 250 dejotāji un 25 gadus kopta dzīvā muzicēšana kapelā.

Jubilejas koncertā piedalījās abi deju kopas “Dziga” sastāvi, kapelas “Dziga” mūziķi apvienojās lielajā “kāzu orķestrī”, kā arī piedalījās “Dzigas” bijušo dejotāju izveidotie kolektīvi, kas arī dejo “Dzigas” dejas (Ilmāra Dreļa horeogrāfijā) tai skaitā Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa "Svātra" (vadītāja Sarmīte Teivāne).