Vasaras saulgriežu ieskandināšana kopā ar "Svātru"

  Vasaras saulgriežu svinības Dubrovina parkā sākās 21. jūnijā precīzi plkst. 11.15. Daugavpils pārņēma visgarākās Līgodziesmas stafeti, kas skanēja šajā dienā visā Latvijā. Pilsēta tika pārstāvēta projektā „Gadsimta garākā līgo dziesma”. Līgo dziesma no saules lēkta plkst. 4.29 līdz saules rietam plkst. 22.22 vijās cauri visai Latvijai, kopīgā dziedāšanā pulcējot katra konkrētā novada iedzīvotājus. Daugavpili pārstāvēja Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa „Svātra". Pēcpusdienā svātrotāji, saimniece Vija Kudiņa ar saimi, pirtnieces Inga Krekele un Dzintra Abarone klausītājus aicināja mācīties piedzīvot īsāko nakti. Svētku viesi sēja sieru, kūla sviestu, mīcīja maizi, pina vainagus, sēja slotas, baudīja zāļu slotas pērienu, dziedāja līgo dziesmas un gāja rotaļās, bet vakarā, plkst. 22.00, pavadīja saulīti iekurot Jāņuguni Daugavas krastā.

Folkloras kopa "Svātra" - Gadsimta garākā Līgodziesma - LR2

Gaidot Saulgriežus LR2 ēterā iepazināmies ar folkloras kopu "Svātra"

8. jūnijā plkst. 10.10, gaidot Vasaras saulgriežus, LR2 ēterā iepazināmies ar Daugavpils  folkloras kopu  „Svātra” un tās vadītāju Sarmīti Teivāni.

Svātra no latgaliešu valodas ir nojauta un nojausma. Folkloras kopas dziesmās un dejās skan nojauta par senču dzīvi un tradīcijām. Vairāk nekā 20 dziedātāju un dejotāju Svātrā gūst gudru padomu, kā nodzīvot pēc iespējas pilnvērtīgāku, daudzveidīgāku un cilvēcīgāku mūžu. Dziesmu skanējumu pavada latviešu tradicionālie mūzikas instrumenti: kokles, vijoles, stabules, bungas, deju mūzikas pavadījumu skanējumam pievienojas cītara, akordeons, kontrabass.

 

Daugavpilī ar vērienu izskanējis folkloras festivāls

Nedēļas nogalē, no 22. līdz 24.aprīlim Daugavpili pieskandināja XI Daugavpils Starptautiskais festivāls, kura laikā notika 11 dažādi koncerti, meistarklases, danču vakari u.c. pasākumi.

Trīs festivāla dienas 28 kolektīvi un īpašie viesi no Latvijas, Baltkrievijas, Īrijas, Krievijas un Lietuvas iepazīstināja daugavpiliešus un pilsētas viesus ar savām kultūras tradīcijām, dziesmām, dejām un rotaļām. Jau pirmās dienas atklāšanas koncerts ar festivāla dalībnieku daudzbalsīgo skanējumu un danču vakars, kurā dejas līdzās Latvijas Universitātes folkloras deju kopai „Dandari” mācīja arī ārvalstu kolektīvi no Baltkrievijas, Gruzijas, Īrijas un Krievijas, ļāva nojaust, ka festivāls būs ļoti skanīgs un daudzsološs, ko arī pierādīja sestdienas pasākumi.

 

Aicinam uz Daugavpils starptautisko folkloras festivālu!

Jau šonedēļ, no 22. - 24.aprīlim, norisināsies XI Daugavpils starptautiskais folkloras festivāls

Festivāla gaitā paredzēti gan vairāki koncerti un sadancošanās, gan arī meistarklases, kurās festivāla dalībnieki un apmeklētāji varēs apgūt dažādas prasmes, ko savā ikdienā izmantojuši mūsu senči.

Pasākuma mērķis ir popularizēt tradicionālo latviešu un cittautu kultūru, attīstīt, pilnveidot un kopt folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu tradīcijas, tādējādi nodrošinot kolektīvu darbības nepārtrauktību.

Folkloras festivālā aicinātas piedalīties Latvijas novadu un ārzemju folkloras kopas, kuras kopj un popularizē savas lokālās tradīcijas.

XI Daugavpils starptautisko folkloras festivālu rīko Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde sadarbībā ar Latviešu kultūras centru un folkloras kopu "Svātra".

 

Svātra piedancina un pieskandina GORU

12. martā savu 25 gadu jubilejas koncertu svinēja Rēzeknes deju kopa “Dziga”.

25 gadu laikā, tautas dejas un mūzikas varā, “Dzigā” izaudzināti gandrīz 250 dejotāji un 25 gadus kopta dzīvā muzicēšana kapelā.

Jubilejas koncertā piedalījās abi deju kopas “Dziga” sastāvi, kapelas “Dziga” mūziķi apvienojās lielajā “kāzu orķestrī”, kā arī piedalījās “Dzigas” bijušo dejotāju izveidotie kolektīvi, kas arī dejo “Dzigas” dejas (Ilmāra Dreļa horeogrāfijā) tai skaitā Daugavpils Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa "Svātra" (vadītāja Sarmīte Teivāne).

 

 

Daugavpilī viesosies baltkrievu tautas mūzikas grupa "STARY OLSA"

 XI Starptautiskā folkloras festivāla ietvaros 23.aprīlī plkst. 19:30  Vienības nama koncertzālē notiks baltkrievu mūzikas grupas "Stary  Olsa" koncerts.

 Stary Olsa ir baltkrievu mūzikas grupa, kura darbojas kopš 1999.gada,  tās  dibinātajs un vadītājs ir Zmiters Sosnovskijs. Grupas sastāvā ir 6  cilvēki un  nosaukums ir radies no strauta, kas atrodas  Rietummogiļovščinā.

 Grupas repertuārā ir baltkrievu tautas balādes un karavīru dziesmas,  baltkrievu tautas dejas, Renesanses laika baltkrievu autoru  kompozīcijas un  darbi no baltkrievu galma mūzikas krājumiem, kā arī  populāras Eiropas  viduslaiku un Renesanses laika melodijas. Festivālā  mūzikas grupa "Stary  Olsa" uzstāsies ar programmu, kurā dzirdēsim baltkrievu tautas 16-19. gs.  mūziku.

Grupas mūzika ļauj atjaunot daudzu aizmirstu instrumentu skanējumu. Skaņdarbu izpildīšanai tiek izmantoti maksimāli precīzas (izskata, materiālu un tehnoloģiju ziņā) seno baltkrievu instrumentu, piemēram, dūdu, liru, kokļu, stabuļu, vargana, bungu u.c. kopijas.

Svātra uzstāsies Latgales vēstniecībā GORS

 

12. martā Latgales vēstniecībā GORS savu 25 gadu jubileju ar svētku koncertu svinēs Rēzeknes deju kopa “Dziga”.

25 gadu laikā, tautas dejas un mūzikas varā, “Dzigā” izaudzināti gandrīz 250 dejotāji un 25 gadus kopta dzīvā muzicēšana kapelā.

Savulaik, savu dejas soli "Dzigas" deju kamolā ievijusi arī "Svātras" vadītāja Sarmīte Teivāne.

Suminam Sarmīti un "Dzigu"!

Dalībai XI Daugavpils Starptautiskajā folkloras festivālā pieteikušies kolektīvi pat no Āfrikas

Dalībai festivālā pieteikušās 34 folkloras kā no Latvijas, tā arī no ārvalstīm: Baltkrievijas, Polijas, Lietuvas, Čehijas, Horvātijas, Moldovas, Īrijas. Vistālākie pieteikumi dalībai festivālā nākuši no Gruzijas (šī valsts tika pārstāvēta arī iepriekšējā festivālā), Tunisijas un Dienvidāfrikas republikas

Klausītāji izraudzītās folkloras kopas varēs Daugavpilī dzirdēt no 22.-24.aprīlim kā festivāla atklāšanas koncertā un lielkoncertā, kā arī grupu individuālajos koncertos.

Vakarēšana

 4.02.2016. Latviešu kultūras centra kafejnīcā Latviešu kultūras centra folkloras kopa „Svātra”, Daugavpils novada Kultūras centra folkloras kopa „Dyrbyni” un katoļu priesteris Rodions Doļa aicina uz VAKARĒŠANU.

Vakarēšanas pirmajā daļā (plkst. 18.30) visi tiek aicināti uz enerģētiski stipru tautas dziesmu kopdziedāšanu. Šādas tautasdziesmas ir meditatīvs garīgā spēka avots. Tās palīdz sakārtot un harmonizēt savu iekšējo pasauli. Tautasdziesmas tiks skandētas kokles pavadījumā, jo tieši kokles radītajām skaņām piemīt spēja dzidrināt gaisu un enerģētiski attīrīt vidi. Kopdziedāšanas laikā ikviens līdzdziedātājs gūs patīkamu miera sajūtu, uzņems spēku ikdienas gaitām un vakara dančiem.

Vakarēšanas otrajā daļā (plkst. 19.30) ikviens saņems pozitīvo lādiņu, ko dod danči caur kustību, vienotību, satikšanos, virtuoziem muzikantiem un aizraujošiem danču rādītājiem. Līdzi jāņem ērti apavi.